Atatürk Niçin Bilime, Eğitime, Kültüre Önem Verdi?

4. sınıf türkçe ders çalışma kitabı ev ödevim için düşüncelerimi yazma etkinliği. Sanırım sayfa 29 da idi.Bu ünitenin genelinde bu soruya parça parça cevap verildi. Bunları bir araya getirip güzel bir kompozisyon yazabilir misiniz? Atatürk neden bilime, eğitime, kültüre önem Verdi?

Atatürk, Cumhuriyet’i kurduktan sonra niçin bilime, eğitime ve kültüre büyük önem verdi? Bu konudaki düşüncelerinizi aşağıdaki satırlara yazınız.

 

Atatürk, bir milletin tam bağımsızlığına sadece askeri zaferler ile ulaşamayacağını biliyordu. Ülke, ekonomik yönden de bağımsızlığına ulaşmalıydı. Kendi ürünlerini üretmeli, kendi fabrikalarını kurmalı, kendi ulaşım araçlarını üretmeli ve dışarıdan ithal etmek yerine kendi ihtiyacını kendi üretmeliydi. Ekonominin kalkınması için bilim ilerlemeli ve bilim insanları, mühendisler yetişmeliydi.  Bunların hepsinin temelinde “eğitim” vardı. Ve bunlar birbirleri ile zincirleme misali ilişkili idi. Eğitim sistemi iyi olmaz ise ülkeyi ileri taşıyacak insan yetişmezdi. Bilim ilerlemezdi. Bu yüzden Atatürk bilime, eğitime, kültüre tam bağımsızlığımıza ulaşmak için çok önem verirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.