“Birey ve Toplum” ile ilgili kompozisyon

Birey ve toplum hakkında bir yazıya ihtiyacım var. Bireyin toplum içindeki yeri, birey toplum için neden önemlidir ? Bireyin toplumdaki yeri ve önemi hakkında kompozisyon.

 

Birleşen bireyler toplumu oluşturur.

Bir hikâye vardır birlik olmayı anlatan. Ve insanların neden toplu yaşaması gerektiğini anlatan. Vaktiyle bir çiftçi varmış. Artık yaşlanmış. Son günlerini yaşıyormuş yaşamasına ama oğulları nedeniyle hiçbir zaman yüzü gülmemiş. Ölmeden evvel oğullarını birleştirmek için onlardan bir şey yapmalarını istemiş. Her birinden onar tane çubuk kesmelerini incelemiş. Hepsi kesip getirince sırayla birer tane bu çubuklardan kırın demiş. Oğulları çok kolay bir şekilde kırıvermişler. Şimdi geriye kalan dokuzunu kırın demiş. Fakat oğulları bu sefer kıramamışlar. Yaşlı adam ısrar etmiş kırın şeklinde. Ama nafile. En sonunda yaşlı adam açıklamış İşte bu şekilde birbirinizle tartışırsanız tek kalırsınız ve yok olursunuz. Yok, ama dokuz çubuk gibi birlikte yaşarsanız gülcü ve kırılmaz olursunuz demiş. Oğulları bu olaydan sonra kavga etmemişler ve hep birlikte yaşamışlar.

İşte toplu yaşamanın birey açısından önemi de bu şekildedir. Toplumu oluşturan birey topluma ne kadar muhtaçsa toplumda bireye o denli muhtaçtır. Bir ağacın en güzel yeri olan meyvesi toplumdur. Ve meyvesi olmayan ağacın pek bir önemi olmamaktadır. İşte burada meyvenin var olması bu güzelliğin oluşması için ağacın gövdesi ve kökleri olması gerekmektedir. Aynı şekilde gövdesi ve kökleri olup ta meyve vermeyen ağaçta güzel değildir. Eğer ki meyve güzelse bunu kendini oluşturan etmenden almaktadır. Bu etmenler bir olup meyve oluşturmasa bir güzelliği olmayacaktı.

Toplumla birey arasındaki ilişkide yukarıdaki örnekler gibidir. Sosyal olan insan tek yaşayamayacağı bütün ihtiyaçlarını tek karşılayamayacağı belirlidir. Sosyalleşmelidir ve tıpkı çiftçinin oğlu gibi bir olmalıdır. Toplum ise güzelliğini meyve misali kendini oluşturanlardan aldığı için var olma sebebini bilmeden var olamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.