Bizden öncekiler bize neler bırakmışlardır? Biz bu nimetlerden nasıl yararlanıyoruz? Biz de sonrakilere neler bırakabiliriz? Bu konuda bir yazı yazınız.

Bir kompozisyon ödevim var. Konusu biraz uzun. 3-4 tane sorudan oluşuyor aslında. Epeyde zor bişey. Bizden önce yaşayan insanların bize neler bıraktığını ve bizim bu nimetlerden nasıl yararlandığımızı kısaca anlatır mısınız? Birde bizde bizden sonraki nesillere neler bırakabileceğimiz hakkındaki fikirlerinizi yazar mısınız?

 

Bizden önceki insanlar bizlere şuan kullandığımız herşeyi bırakmıştır. Doğada gördüğümüz her güzellik onların bize mirası. Dağlar, ormanlar, piknik alanları, göller, akarsular vs. Bunu sadece doğal güzellikler olarak düşünmemiz biraz bencillik olur. Şöyleki şuan kullandığımız teknoloji bile bizlere onların mirasıdır. Arabalar, radyolar, televizyon, beyaz eşya, evler, telefon, uçak, gemi v gibi tüm herşey.

Biz bunları nasıl kullanıyoruz sorunda ise ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanıyoruz. Araçları ulaşımda, telefon, televizyonları iletişimde, beyaz eşyaları evlerimizde. Doğal güzellikleri eğlence ve dinlenmede, toplu etkinliklerimizde kullanıyoruz.

Bizler ise gelecek nesillere bunları aynen bırakmamız gerekir. Bize bırakılan mirasa emanetçi gibi sahip çıkarak bozmadan, tüketmeden bırakabiliriz. İmkanımız varsa üzerine biraz da ekleme yapabiliriz. Onların bize bıraktığı imkanları bir adım öteye götürebilirsek yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.