Buğday, ekmek, ağaç, kalem, demir, bıçak ile ilgili metin yazınız.

Aşağıdaki kelimeleri kullanarak bir metin yazınız. Hikaye ya da kompozisyon da olur.  Buğday, ekmek, ağaç, kalem, demir, bıçak kelimeleri ile metin, yazı, hikaye, kompozisyon yazar mısınız? İçinde bu kelimeler geçmeli.

 

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Dünya üzerinde sürekli bir değişim ve dönüşüm söz konusudur. Bu durum doğanın bir konunu niteliğindedir.Değişim ve dönüşüm olmasa bir çok alanda yeniliklere imza atılmayabilir.

Yağmur su damlalarından meydana gelmektedir.Bu şekilde insanlar için bulunmaz bir nimettir. Fakat eğer yağmur bu şekilde sürekli dursaydı bir süre sonra bu nimette yok olmaya mahkum olacaktır. Eğer ki yağmur gökyüzünden yağmur yeryüzüne indiğinde sadece yeryüzünde yağmur olsa şu anda dünya da su kıtlığı çekilirdi.Yani fotosentez bir değişimdir ve bu değişim döngüsü sayesinde  su değişik boyutlara gelerek devamlılığını sağlamaktadır.

Buğday bir çok gıdanın ham maddesidir. Buğdaydan ekmek, bisküvi ve daha neler yapılabilmektedir.Fakat dikkat edilirse eğer ki buğday buğday olarak kalsa idi bugün ne ekmeği ne de diğer buğday ürünlerini görebilecektik. Yine aynı şekilde ağaç doğa için iyidir. Fakat ağacı ağaç olarak bırakılırsa ondan faydalanma alanı daralmaktadır. Kalem, mobilya gibi bir çok ürünün ham maddesi ağaçtır. Yani burada kalemin ham maddesi ağaç eğer ki sadece ağaç olarak değerlendirilse idi günümüzde belki de kalem diye bir şey içat edilmeyebilirdi.

Başka bir örnek ise demirdir. Demir de aslında başka bir hammaddenin ürünü iken işletilmesi sonucunda kendisi de başka maddelere kaynaklık yapmıştır. En basitinden bıçak, çatal gibi.

Görüldüğü üzere değişim hayatın devamlılığı için zorunlu bir durumdur. Çünkü değişmeyen tek şeyin değişim olmadığı bir yerde hayat durağanlaşır.Bu zorunlu durumdan yararlanıldığı takdirde ham madde niteliğindeki kaynaklardan daha fazla ürünler elde edebilinmekte ve hayatın kolaylaşması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.