Bukre – Kitap Özeti

Kahraman Tazeoğlu imzalı Bukre Özeti bu yazımızda. Bukre, bu yılın en sevilen kitaplarından birisiydi. Okumak isteyenler için bir önsöz olabilecek, fikir verebilecek şekilde okuyan bir arkadaşımız özetini çıkardı.

 

Bazı aşklar aşka ihanettir. Gizli aldatmalar, sevdiğin insanı ‘üzerine basmadan’ çiğnemektir. Kaç kez çiğnendiğini hiç bilmiyordu Bukre. Aşkın küçük kızıydı o. Sevgilisinin onu aldattığını öğrendiğinde adeta bir karanlık boşluğun içerisinde bulmuştu kendisini. Böyle günler insanın bir dosta en çok ihtiyacı olduğu günlerdi. Yürüyordu, ayaklarının kendisini nereye götürdüğünü bilmeden. Kendini bir anda Selim’in kapısında buldu. Selim onun çocukluk arkadaşıydı, belki de ‘dost’ diyebileceği tek isimdi. Bir sıkıntıları olduğunda birbirlerine destek olurlardı her zaman. Selim ona hep Yavru Kuşum derdi, Bukre ise Selim’e Kuzu. Bukre aldatılmaya, ihanet edilmeye alışmıştı fakat ikisinin de getirdiği acılara henüz alışamamıştı. Yaralarını saracak tek kişi vardı; Selim.

Selim’in de bir platonik aşkı vardı, fakat Bukre’ye bile ismini söylemeyecek kadar içinde yaşıyordu aşkını. Bukre bunalıma girmişti. Yaptığı hiçbir şeyden zevk almıyor, mutlu olamıyordu. Hüzünlüydü, o hüzün yüzünden hiç eksilmiyordu. Selim bu duruma daha fazla dayanamaz ve Bukre’yi kafasının dağılması, tekrar eski mutlu hâlini alabilmesi için bir kampa götürür. Bukre, kamp ateşinin yanında gitar çalan Cem adında bir çocukla tanışır. Cem çoktan Bukre’nin kalbini fethetmeyi başarmıştır. Nihayetinde birlikte olurlar ve Bukre eski, mutlu günlerine geri döner. Cem bir müzisyendir, gece klübü tarzı yerlerde sahneye çıkar ve gitarıyla herkesi kendine hayran bırakır. En büyük hayali ise albüm çıkartmaktır, fakat bunun için yeterli parası yoktur. Kendini içkiye verir, Bukre onun bu halini gördükçe içi kahrolur. Selim ile birlikte ona destek olurlar ve parayı bulmasını sağlarlar. Para hâllolur fakat bu kez firma bulamaz. Bukre canını dişine takarak ona bir firma bulur, Cem albümünü çıkartır. Bukre sayesinde hayalleri gerçekleşir Cem’in. Bir şöhrete sahiptir artık fakat şöhret beraberinde içkiyi de getirir. Cem içkili olduğu bir gün Bukre’yi hastanelik eder. Bukre İzmir’e gider, Cem’den iyice uzaklaşır. Cem ayrılığın verdiği acıya fazla dayanamaz, hatta bunun üzerine bir de Bukre’yi onun okul arkadaşıyla aldatır. Bukre bir aldatılmayla daha karşı karşıya kalır, tekrar bunalıma girer. Her zaman ki gibi yaralarını saracak tek kişi vardır. Selim onu bu durumdan kurtarabilmek için İzmir’e gider. Bu müddet içerisinde Cem defalarca özür diler Bukre’den. Bukre’nin kalbi yaralıdır, oysaki hâla seviyordur onu. Dayanamaz ve Cem’in özrünü kabul eder. Bu barışmadan yara alan tek kişi Selim olur. Bukre’yle konuşmaya çalışır ve aslında platonik aşkının o olduğunu Bukre’ye anlatır. Bukre buna çok şaşırır, kendisinin de platonik aşkının o olduğunu Selim’e itiraf eder. Evlenirler, iki çocukları olur. Ömürleri boyunca mutlu bir hayat onları bekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.