Halime Kaptan – Kitap Özeti

Hababam sınıfı yazarı usta yazardan bir eser olan Halime Kaptan özeti bir okuyucumuz tarafından yapılmış ve gönderildi. Halime Kaptan kitabının özeti kitaptaki karakterler ile birlikte verilmiş. Öncesinde karakter hakkında genel bir bilgi verildikten sonra hikayenin kurgusu hakkında birşeyler yazılmış. Gönderen arkadaşa teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Kurtuluş savaşını yıllarında yaşamış olan Temel Reis, kızı Halime Kaptan ve torunu Memiş’in başından geçen hikayelerin anlatıldığı kitaptaki başlıca karakterler:

Temel Reis:  65 yaşlarında sandalıyla yük taşıyan bir kaptan. Romatizması vardır. Hastalığından dolayı geceleri uyuyamaz. Çok tecrübeli kaptandır. Tayfası tarafından Reyiz dede şeklinde çağırılır.

Halime Kaptan: Kocası askerde olan tipik bir köy kadınıdır. İneği sağar bahçeyle evle uğraşır. Memiş’e bakar. Vatan için cepheye silah taşımıştır. Kahraman Türk kadını rolünü üstlenmiştir.

Memiş: Halime’nin sarı saçlı küçük dürüst oğlu. Babası askerdedir.

Sabri: Askerdir. Temel Reis’in oğludur. Halime’nin kocasıdır.

Harun: Karadeniz’de gemicilerin gemilerine el koyan zorba gaddar denizci.

Bekir: Temel Reis’in sandalında tayfadır. Halimenin yeğenidir. Becerikli bir delikanlıdır. 13 yaşındadır.

Zeynel: Temel Reis’in tayfasıdır. Reis’in ölümünden sonra Bekir’le beraber Halime için çalışmışlardır.

Muhtar: Halime’nin başı sıkıştıkça gittiği yerdir.

Olay kurgusu

Karadeniz’de yaşayan Temel Reis ve ailesi sandallarıyla yük taşıyarak geçimlerini sağlıyordu. Kurtuluş savaşının başladığı yıllardı. Her genç erkek askere gider köylerde sadece kadınlar çocuklar ve yaşlılar kalırdı. Halimenin kocası Sabri’de Samsunda askerdi. Herkesin ekmeksiz yağsız tuzsuz şekersiz günler geçirdiği zamanlarda ailesinin geçimini sağlamak için tayfasıyla beraber yola çıktı. Yolda vefat etti.
Babasının ölümünden sonra Halime Zeynel ve Bekirle beraber İnebolu’ya cephane taşımaya başladı. Sandalla yaptığı yolculuklarda başına zorlu olaylar gelir. Bu sürede erkek kılığına girerek oğlu ve iki tayfasıyla çıktığı ilk seferde korsanların saldırısına ve hırçın dalgaların azizliğine uğramıştır. Hiçbir şeyden yılmayan Halime Kaptan İnebolu’ya cephane taşımaktan yılmadı.

Oğlu ve tayfasıyfa korsanlar tarafından esir alındılar. Denizde dalgalarla boğuştular. Tüm zorluklara rağmen sabretti ve ülkesi için çabalamaya devam etti. Kocası Sabri askerden çıkıp köye döndüğünde asker kaçağı damgası yedi. Daha sonra Halime ile sandalda çalıştı. Birisi 16 diğeri 17 yaşında olan tayfaları ve 7 yaşında ki oğulları Memiş ile  zorluklara rağmen yılmayıp kahraman Türk kadınlarından birisi oldu Halime Kaptan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.