Hava kirliliğinin sonuçları nelerdir?

Hava kirliliğinin sonuçları nelerdir Kompozisyon yazar mısınız? Hava kirliliğinin sonuçları hakkında kompozisyon lazım. Hava kirliliğinin olumsuz etkileri nelerdir?

 

Kompozisyon

Hava kirliliği birçok sebepten meydana gelir. Isınma, motorlu taşıtlar, sanayi gibi faktörler bu sebeplerin en önde gelenidir. Son yıllarda her ne kadar doğalgaz kullanımı yaygınlaşsa da, yakacak olarak kömür kullanımının sonunun geldiği söylenemez. Motorlu taşıtlarının ise hava kirliliğinin oluşumunda etkisi yadsınamaz. Hele ki son yıllarda nüfusun hızla artışı ve motorlu taşıtların da bu duruma paralel olarak artması havayı tehdit etmekte. Sanayi tesislerinin yarattığı kirli hava ise, hem motorlu taşıtları hem de ısınmayı geride bırakacak nitelikte.

Isınmanın, motorlu taşıtların ve sanayinin sebep olduğu hava kirliliği birçok sonuç doğurmakta. Kirli hava en çok solunum yolu hastalıklarına sebep olmakta. Bunun dışında kükürt dioksit; hem ozon tabakası hem de bitkiler için oldukça zararlı. Karbondioksit miktarının %5 oranında arttığı tespit edilmiştir. Hava kirliliğinin en önem arz eden ve korku salan sonucu ise küresel ısınma. Hava kirliliğinin artmasına paralel olarak, küresel ısınmanın oluşma hızı da artmakta.

Hava kirliliğinden korunmak için yapılacak en önemli çalışma şüphesiz ki; sanayi tesislerinin bacalarına filtere takılması. Diğer önemli önlemlerden biri ise doğalgaz kullanımının artırılmasıdır. Ayrıca doğalgaz kazanlarının periyodik olarak bakımı da yapılmalıdır. Toplu taşıma aracının kullanılmasına özen gösterilmeli, ormanların tahribatı önlenmeli, ağaçlandırma çalışmaları yapılmalıdır. Araba egzoz gazları için de önlemler alınmalı. Çevreyi bugün olarak değil yarın olarak düşünmeliyiz. Bugün etkisi görünmeyen sonuçlar, günümüzden yıllar sonra büyük sonuçlar doğurabilir, doğuracaktırda.

Hava kirliliğinin nedenlerini 7 yaşındakinden 70 yaşındakine herkes bilmeli ki; önleyebilmeli. Neden bilinmeden, doğuracağı sonuçlar bilinmeden insanlar korkmazlar, nasıl önleyeceklerini bilemezler. Bu nedenle birçok sonucu olan, insan sağlığına büyük zararları olan hava kirliliği ile ilgili her kesim insan bir şekilde bilinçlendirilmeli ve bu yolda önemli adımlar atılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.