“Her Karıncaya Bir İş” adlı metni örnek alarak dayanışmanın önemini anlatan bir yazı yazınız.

Bir yazı yazmam gerekiyor. Kompozisyon şeklinde. Konusu: Dayanışmanın önemini anlatan yazı. Dediğim gibi 3 paragraflık kompozisyonda olur. Örnek olarak almam gereken bir metin de verilmiş bana ödev de ama uzun olduğu için buraya yazmayacağım. Metnin adı: her karıncaya bir iş. 4. sınıf hikayesi. İnternetten bulabilirsiniz. Bunu örnek alarak dayanışma ile ilgili bir yazı yazabilir misiniz? Dayanışmanın önemi ile ilgili kompozisyon yazar mısınız?

 

Günlük hayattaki işlerin aksamadan ve sorunsuz bir şekilde yapılması için insanlar kendi aralarında iş bölümleri yapmalı. Dayanışma içinde olmalı. Toplumun huzuru, barışı ve refahı için bu gereklidir. Bir toplum düşünün ki herkes doktor olmuş. Mühendisliği kim yapacak? Çöpçülüğü kim yapacak? Öğretmenliği kim yapacak? Bu şekilde olmaz. İnsanlar bulundukları ortamda iş bölümü yaparlarsa ve üzerlerine aldıkları işi tembellik yapıp, işleri aksatmadan yaparsa o toplumda yaşayan insanlar rahat eder. Doktora ihtiyaç olduğunda doktora gidebilirler, mühendis lazım olduğunda mühendise gidilebilir, bakkal lazım olduğunda bakkala gidebilirler. Günlük yaşantıları rahatça devam ettirebilirler.

İşin diğer bir tarafı da oluşabilecek tüm kötü olaylara karşı insanlar dayanışma içinde bir bütün halinde tepki koyabilirse bütün belaları def edebilirler. Aksi halde tüm bireyler tek tek yok olur. Bir elin nesi var, iki elin sesi var sözünü hatırlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.