İçinde Sıfat Tamlaması Olan Bir Metin

Merhaba arkadaşlar. Ev ödevi yapıyorumda. İçinde sıfat tamlamaları olan kısa bir paragraf lazım. İçinde sıfat tamlaması geçen yazı yazabilir misiniz?

 

Sıfat tamlaması

Küçük kız , gür bir ormandan, kırmızı başlığı, ile babaannesinin yanına geliyordu. Yolda gederken iri iri erikleri görünce canı çok çekti. Şimdi onları yemek vardı diye geçirdi içinden. Ama Kıvrak yolları bir an önce bitirip babaannesinin yanına gitmeliydi. İri gözleriyle arkasına dönüp yeşil eriklere bakarak yoluna devam ediyordu. Karşısına yaşlı bir adamçıktı. Kızın iri gözleriyle yeşil eriklere hayranlıkla baktığını görmüştü. Ona eskimiş pantolonunun cebinden yediği sulu ve yeşil eriklerden beş altı tane verdi. Kız sıcak bir gülümseme ile yaşlı adama teşekkür etti. Sonra yılan gibi kıvrılan yoldan hızlı bir şekilde yoluna devam etti.
Az sonra karşısına kurnaz bir tilki cıktı. Kızın kolundaki hasır sepetteki nefis kızarmış etlerin kokusunu almıştı. Onları yiyebilmek için kızı kandırmaya çalışacaktı. O etleri verirse kendisine yeşil erikten verebileceğini söylemişti. Küçük kızeriklerden yediğini söylemişti. Kurt başka yalanlarda söylemiş ama küçük kırmızı başlıklı kız inanmamıştı. Kandıramayacağını anlayan tilki uzun kuyruğunu sürüyerek ormanda kayboldu.
Nihayet uzun bir aradan sonra kız babaannesinin yanına gelmişti. Yaşlı babaannesi kıza sarıldı. Daha sonra birlikte küçük yuvarlak masanın üzerinde etleri yediler.

Not: kalın yazılan yerler sıfat tamlamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.