“İnsanda dilince değişir kader Ya yurda baş olur, ya başı gider.” konulu kompozisyon yazabilirmisiniz çok acil

Kutadgu Bilig den, Yusuc Has Hacip’in güzel bir sözü ile ilgili bir kompozisyon lazım. Sözü anlamak bile çok zorken bizden kompozisyon yazmamız isteniyor. Ev ödevimi nasıl yazacağımı bilmiyorum. Yazmaya çalışıyorum fakat nafile. Yardım edebilir misiniz?

Söz: İnsanda dilince değişir kader Ya yurda baş olur, ya başı gider.

 

“İnsanda dilince değişir kader. Ya yurda baş olur, ya başı gider” sözü Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig adlı eserinde bulunan bir sözdür. Bu sözle Yusuf Has Hacip, konuşmanın ve dilin insanın hayatını büyük bir ölçüde etkilediğini göstermektedir.

İnsanın kaderinin dile bağlı olduğunu bu söz ile çok açık bir şekilde görebiliyoruz. İnsan dilini iyi şekilde kullanırsa çok iyi mertebelere ulaşabilir ve insanlara liderlik edebilir, ancak dilini doğru şekilde kullanmazsa bu sebeple canını kaybetmesi de söz konusu olabilir. Yani insanın kaderi tamamen dilini nasıl kullandığı ile ilgilidir.

Dilinizi doğru kullanıp iyi mevkilere yükselmek istiyorsanız öncelikle kendinizi geliştirmeniz, eğitiminize önem vermeniz gerekir. Dilinizi daha iyi kullanabilmek için kelime dağarcığınızın da geniş olması gerekir, bu da ancak kitap okumakla olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.