Java Nedir? Kısa Kısa Bilgiler

Java, nesne tabanlı bir dildir. Bütün kodlarınız mutlaka “sınıflar” içerisinde olmalıdır. Java, nesne tabanlı olmayan uygulamalar üretilmesine izin vermez.

Java bir framework’ler dilidir. Onlarca framework vardır. Popüler olanlardan bazıları JSP, JSF, Struts, Spring, Myfaces, Hibernate  vs …  Yazdığınız java uygulamalarını çalıştırabilmeniz için bir application server’a (uygulama sunucusu) ihtiyacınız var. Mesela, tomcat, weblojic, websphere, JBoss, Glassfish gibi..  (Microsoft tarafında bunların karşılığı tekdir, IIS gerekir. )

Java’nın en büyük eksilerinden birisi ise yukarıda bahsettiğimiz frameworkler için kaynaklar ingilizcedir.

Java uygulamaları direkt olarak işletim sistemi üzerinde değil, işletim sistemine daha önceden kurulmuş JVM üzerinde çalışır. Diğer programlama dillerinde böyle bişey yoktur. Bu özelliği ise java’yı PLATFORM BAĞIMSIZ yapar. Yani üzerinde JVM olan hemen hemen her platformda java uygulamalarınız çalışır.

Java kodların çalışma mantığı şu şekilde;

Java da programlar derleyici tarafından direkt olarak makine koduna çevrilmezler. “BYTECODE” adı verilen ara formata çevrilir. Yukarıda bahsettiğimiz JVM ise bu bytecode leri yorumlayıp çalıştırır. Bu sebeple JVM şarttır.

JDK, java uygulamalarının çalışması için gerekli olan kütüphanelerin barındığı program paketidir. İçerisinde JRE ve JVM barındırır. Yazdığımız java programını BYTECOD ları çeviren yine JDK dır. Bu bytcode ları yorulayan ise JVM di. JVM ise uygulamayı çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu kütüphaneler için JRE ye başvurur. Eğer kod geliştirmeyecek yani sadece yazılan java programını çalıştıracak isek JDK ya gerek yoktur, JRE yeterlidir.

  • Matematiksel olarak ifade edersek:  JVM  ⊂  JRE   ⊂  JDK

Kodlar .java  dosyası içindedir…   javac ile derlenerek .class uzantılı dosyalar oluşturulur ve BYTECODE lar bu .class uzantılı dosyadadır. JVM ler .class uzantlı dosyaları kullanır.

SORU: Java’ya neden ihtiyaç duyuldu?

CEVAP: Çünkü diğer diller taşınabilirlik konusunda YETERSİZ di. Hepsi platform bağımlıydı. Java’yı bir kere yaz her yerde kullan! İster windows, ister linux, ister Mac …

Java kullanımına en yaygın örnek olarak facebook’u verebiliriz. Kullanıcıların gördüğü kısımda PHP kullanılırken arka planda JAVA kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.