Liderlik ile ilgili kompozisyon

Lider kimdir? Liderlerin sorumlulukları nelerdir? İyi bir lider nasıl olmalı, nelere dikkat etmeli? İyi bir liderde olması gereken özellikler nelerdir? Kimler lider olabilir? çalışma kitabımdan güzel bir ev ödevi konusu. Yardım lazım. Bana liderlik hakkında kompozisyon yazabilir misiniz?

 

Kompozisyon

Bir topluluğa hükmedebilecek olan, onlara yol gösterecek ve gelişmeleri için çalışabilecek olan kişilere “lider” denmektedir. Liderlik insanın ruhunda olan bir vasıftır. Her insanın lider olma yeteneği bulunmaz. Bunun yanı sıra lider olmanın bir kişiye çok fazla sorumluluk kattığını da söylememiz gerekir.

Lider olan kişinin zor durumlarda doğru kararlar alabilme yeteneğine sahip olması gerekir. Aynı şekilde bir kişinin lider olması ona kendi isteklerine göre hareket edebilme hakkını da vermez. Lider olacak kişilerin bencillik gibi kişisel çıkarları için çalışmalarına neden olacak duygulardan arınması gerekir. Bunun yanı sıra lider vasfındaki kişilerin liderlik ettikleri insanların her birine eşit mesafede olması her birini eşit görmesi gerekir.

Bir kişinin iyi bir lider olabilmesi için öncelikle liderlik edeceği kişileri iyi tanıması ve onların hassas oldukları konuları iyi bilmesi gerekir. Eğer insanların hassas oldukları konulara saygınız yoksa iyi bir lider olabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.