Öğretmen bir kandile benzer kendini tüketerek başkalarına ışık verir – Kompozisyon

Öğretmen ile ilgili güzel bir söz. “Öğretmen bir kandile benzer kendini tüketerek başkalarına ışık verir.” Bana bu söz ile ilgili kompozisyon lazım. Yardımcı olabilecek var mı? Malum 24 Kasım öğretmenler günü yaklaşıyor. Günün anlam ve önemine binaen bir kompozisyon lazım.  Güzel ve kaliteli birşey olsun.

Kompozisyon

“Öğretmen bir kandile benzer kendini tüketerek başkalarına ışık verir” sözü öğretmenlerin fedakarlıklarından bahsetmektedir.

Öğretmenler pek çok konuda kendilerinden ödün vererek sahip oldukları bilgileri öğrencileri ile paylaşan ve onların daha iyi bir eğitim alıp daha iyi bir hayata kavuşmalarını sağlamak için uğraşan kişilerdir. Günlük yaşamının büyük bir bölümünde öğrencileri ve öğrencilerinin sorunları ile ilgilenen öğretmenler kendi yaşam enerjilerinden alıp öğrencilerine en doğru yolu göstermeye çalışmaktadırlar.

Bu özellikleri göz önünde bulundurulduğu zaman öğretmenlerin çevrelerine ışık yaydıklarını ancak bunu yaparken de kendi yaşam enerjilerini, zamanlarını harcadığını görebiliyoruz. Öyle ki bir öğretmen kendi ailesinden çok öğrencileri ile bir arada olur ve daha fazla emek harcar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.