Okulumuzu güzelleştirmek için neler yapmalıyız?

Okulumuz için neler yapabiliriz? Neler yaparsak okulumuz daha kaliteli bir yer olur. Okulumuzu güzelleştirmek için neler yapmalıyız? Neler yapabiliriz?

 

Zamanımızın çoğunun geçtiği okullarda küçük dokunuşlarla büyük değişimler yapabilirsiniz. Öncelikle okulun yüzü olan duvarlar ve bahçeden başlamanızı tavsiye ederiz. Okulun duvarlarına insanları ferahlatıcı renklerle boyanabilir veya ‘çevreyi temiz tutalım’ gibi mesajlar verilebilir. Eğer toprak bahçeniz varsa her sınıfa bahçeden yer belirleyerek öğrencilere sorumluk verebilirsiniz. Bahçeniz farklı tür ağaç ve bitkilerin olacağı güzel bir alan olacaktır. Bahçeye parke taşı döşemek yerine büyük yaprakların üzerine harç koyup yaprak şeklinde basamaklar okulunuza farklılık katacaktır. Eğer parke taşlarından oluşan bir bahçeniz varsa futbol, basketbol veya voleybol çizgileri yaptırmak hiç fena fikir sayılmaz, malum her çocuk futbol, basketbol veya voleybolu sever. Hazır çizgiyi çizmişken ihtiyaç olan kale direği veya fileyi koymamakta olmaz tabi. Okul içerisinde haftalık veya aylık mizah veya genel kültür köşesi yayınlanabilir.

Bazı okullarda sınıfların çöp kutularına okulumuzu temiz tutalım gibi yazılar veya fotoğraflar yapıştırdıklarını ve çok faydasını gördüklerini söylüyorlar. Okulun temizlik konusunda dikkat etmesi gereken en önemli yer şüphesiz tuvaletlerdir. Tuvaletlerdeki temizlik malzemeleri(sıvı sabun, kâğıt, vs) tam olması lazım ki öğrenciler temizliklerini güzel yapabilsinler. Bu konuda emir yazısı( Tuvaletleri temiz tutun)  gibi yazılar yerine ‘Tuvaletlerimiz okulumuzun eğitim durumunu gösterir’ veya ‘Tuvalet bizim temizlik bahçemizdir’ gibi farklı yaklaşımlar deneyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.