Sağlık ve Başarı Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Sağlık konusunda nasıl düşünüyorsunuz arkadaşlar? “Sağlık ve başarı ilişkisi” nasıldır? Doğru orantılı mıdır? Her sağlıklı olan başarılı mıdır? Her başarılı olan sağlıklı mıdır? Biraz beyin fırtınası yapalım temaya hazırlık sorularından. Çalışma kitabından ev ödevi sorularından sadece bir tanesi.

 

Öncelikle her sağlıklı insan başarılı olacak yada her başarılı insan sağlıklı olacak diye bir şey yoktur. Ama başarı için sağlık, çok önemli bir etmendir. İnsanlar sağlıklı oldukları sürece diğer işlerine odaklanırlar, daha çok zaman ayırabilirler ve bu da başarıyı getirebilir. Getirebilir diyorum çünkü her çalışan, isteyen insan malesef başarılı olamayabiliyor. Edison’u hatırlayın ampulü bulmadan önce 2bin tane yanlış deneme yapmıştı. Sonunda ampulü bulamasaydı başarılı olmayacaktı ama 2bin deneme yapmıştı.

Her başarılı insanda sağlıklıdır diyemeyiz. Mesela İngiliz bilim adamı – fizikçi – Stephen Hawking sağlıklı değildir. Tekerlekli sandalyeye muhtaç ve bir çok organını aktif bi şekilde kullanamıyor.

Özetle; sağlıklı bir insanın başarılı olma olasılığı yüksektir, kesin değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.