Sanat ile ilgili kompozisyon

Kompozisyon ödevim için yardım istiyorum. Sanat ile ilgili kompozisyon lazım. Sanat denildiğinde aklınıza ne geliyorsa yazıya dökebilir misiniz? Sanat ile ilgili yazı lazım. Sanat kelimesinin anlattıklarını yazıya döker misiniz.

 

Kompozisyon

Duyguların işlenmesidir sanat

İnsanoğlu fiziki olduğu kadar ruhsal yönden de var olduğu için ihtiyaç türleri iki şekildedir. Birincisi herkesin bildiği fiziki ihtiyaçtır. İkincisi ise gizli kalan ama var olduğunu her fırsatta dile getiren sanattır.

Gizli kalan sanat ne kadar da inkar edilse var olduğunu göstermektedir.Kaldı ki toplumların duygu, düşüncelerini ve yaşadığı acıları, mutlulukları dışa vurması bu yolla olmaktadır. Tabi ki sanat türlerininde farklılıkları vardır. Fakat hepsinin temeli ait olduğu toplumun kültürünü yansıtması ve o toplumu ihtiyacını gidermesidir.

Ülkemizde dikkat edilirse her yörenin şarkıları farklıdır. Bazı bölgelerin şarkıları hareketli iken bazı bölgelerin şarkıları hüzünlüdür.Bu durum o yöredeki insanların toplum içindeki duyguları ile ilgilidir. Fakat değişik de olsa insanlar içindeki duygularını şarkı,türkü ile belirtmektedir.

Başka bir örnek ise resim sanatıdır. Sanatçı o anda ihtiyacı olan ne ise o şekilde çizimlerini yapmaktadır. Bir ressamın resimlerine bakılarak kendisi ve yaşadığı toplumun ihtiyaçlarını ve içinde bulunduğu durumu anlayabilmekteyiz.

Bununla ilgili başka bir örnekte tarihi eserlerdir. Bu eserler geçmiş  dönemde yaşamış olan toplumun kültürünü yansıtması acısından önemlidir. Onların yaşayış tarzını ve ruh hallerini eserler yoluyla anlayabilmekteyiz.

İnsanların duygularının işlenmesidir sanat. Çünkü yukarıdaki örneklerde de gördüğümüz gibi fiziki ihtiyaç gibi önemli diğer faktörde ruhi ihtiyaçtır.Var olan açlığı bastırmaktır sanat. Yani sanat herhangi bir alanda bir duygunun,tasarının veya güzelliğin anlatımında kullanılan yöntemler sonucunda ortaya çıkan yaratıcılığı simgeleyen eşsiz ürünleri ortaya koyan çalışmalardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.