Saygı ve hoşgörü konulu bir kompozisyon

Bir çok insan sayı ve hoşgörüden yoksun. Karşımızdaki insanlara, komşularımıza, arkadaşlarımıza yada hiç tanımadığımız insanlara bile neden saygılı ve hoşgörülü olmalıyız konusu hakkında bir makale yada kompozisyon lazım. İnsanlar neden saygı ve hoşgörüde kusur etmemeli, saygı ve hoşgörü neden önemlidir?

KOMPOZİSYON

Dünya üzerinde pek çok dil, renk, inanç çeşitliliği, bir çok farklı gruplar vardır. Bu yüzden insanlar,  bireyler olarak değil de bağlı bulundukları gruplara göre değerlendirilmektedir. Bu tarz bir değerlendirme, karşıdaki insanın gerçekte kim olduğunu görmeyi engeller, önyargılarla hareket edildiği için de anlaşmazlıklar ortaya çıkar.
Hoşgörü, insanın kendisininkinden farklı fikir, davranış ve duyguları kabul edebilme yetisine verilen isimdir. İçeriğinde tahammül barındıran bir kavramdır. Yani kendi görüş açımıza ters düşse bile bir fikri müsamaha ile karşılamayı gerektirir.
Saygı, karşımızdakinin haklarına, inançlarına, genel olarak bütününe karşı ölçülü ve özenli davranmaktır.
Saygı ve hoşgörü el ele yürüyen kavramlardır. Her ikisi de pozitif duygulardır ve saygı işin içinde olduğunda hoşgörü kendiliğinden gelir. Hoşgörüyü öğrenmenin en iyi yolu ise kendini diğer insanın yerine koymaktan geçer. Başkalarının inanç ve düşüncelerine saygı duyarak ve farklılıklarına değer vererek başka insanlardan çok şey öğrenebiliriz. Hoşgörü, önyargıyı engelleyen en büyük etmendir ve ancak önyargı engellendiğinde insanlar bir araya gelebilir.
Helen Keller’in dediği gibi “Eğitimin en önemli sonucu hoşgörülü olmaktır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.