SQLite – sql server

SQLite tek kullanicili sistemler icin uygun. Cok kullanicili bir sistem icin ise baska bir sey dusunmelisin. Sen SQLite mi yoksa SQL server mi diye secenekleri ikiye indirmissin ama daha bircok database var. SQLite gibi, kurulum gerektirmeyen ya da SQL server gibi gerektiren, cok kullanicili, open source ya da ucretli SQL serisi ya da NoSQL serisi databaseler var. Yazarken lisans durumlarini da dusunmelisin. SQL Server Express 10 Gb’a kadar ucretsiz. PostgreSQL ucretsiz open source, keza MariaDB oyle. MySQL open source ve ticari versiyonlari var. NoSQL databaseler de var, MongoDb, RavenDb, Eloquera, McObjects, Cassandra … gibi. Hepsi open source ve/veya ucretsiz.

Trigger ve stored procedure kismina pek takilma, eskisi kadar onemli seyler degil.

Bu makalemizde bir çogumuzun aslinda farkli farkli yöntemler kullandigi local database yöntemlerinden birisi olan “Sqlite” uygulamasini ele alacagiz. Kisaca bahsedecek olursam; normal olarak gelistirdigimiz uygulamalarda, Sql veritabani baglantisini bir sunucu bilgisayardan veya kendi local bilgisayarimizdan aliriz, lakin baska bir bilgisayarda uygulamamizi exe haline getirip çalistirmak istedigimiz zaman ya o bilgisayari TCP/IP protokolü ile sunucumuza baglamamiz ya da çalistirmak istedigimiz bilgisayara Sql uygulamasini kurduktan sonra veritabanimizi o bilgisayara tasimamiz gerekmekte. Sqlite bu konuda projemizde local bir veritabani olusturarak bu islemlerden kurtulmamiza yardimci olur (fw 3.5 destegi var 4.0 için linq.sqlite kullanabilrisiniz). Söyle bahsedecek olursak,“System.Data.Sqlite.dll” dosyasini projemize referans eklememiz gerekmekte. (SqliteCE versyonunu eklerseniz proje çalismadan hata verir onun için dogru referansi eklemeniz lazim x86 – x64 ayrimida önemli)

SQLite

SQLite, ücretsiz ve kullanımı kolay bir veritabanıdır. Python programlama dilinde varsayılan olarak gelmektedir. SQLite, diğer veritabanlarının aksine kurulum, yapılandırma vs gerektirmez. Diğer veritabanlarına nazaran çok basit, öğrenmesi kolay bir yapıdır. SQLite veritabanının böyle olması size yanıltmasın. Bu özelliklerine bakarak yeteneksiz bir DB olduğunu düşünmeyin. Bugün SQLite veritabanını kullanan birçok firma bulunmaktadır. Mesela, Firefox, Google, Apple… Veritabanlarının yapıları genelde excel’e çok benzer. İçersinde tablolar ve isimleri, tabloların içlerinde satırlar ve sütunlar bulunmaktadır.

SQLite veritabanlarımızı yönetmek için çeşitli yardımcı araçlar bulunmaktadır. SQLiteBrowser bunlardan birisidir. Programı ilgili siteden indirip kullanabilirsiniz. Linux kullanıcısıysanız depodan aşağıdaki komut yardımıyla kurulumu yapabilirsiniz:

Yapmak istediğine bağlı. ben böyle tasınabilir bir sistem yapayım Program klasorunu kopyalyınca herşey benle gelsin dersen yani dosya tabanlı kullanmak istersen sqlite. Yoksa her türlü sql server.

aslında sql server ile sqlite kıyaslanamaz bile. sql compact kivamında sqlite. sql serverin onlarca artısı olacaktır. linq to sql. + program için sql data source controller. sql server ozel eventler (sql dependency mi öyle bir sey sorgu sonucu degişince event fırlatıyor) ,trigger falan. Sql management studio ile kod tamamlama ile sorgu yazma ve sql management studionun tüm nimetleri.

sql serverin sana ayak bağı olacayı yer kurulum aşaması.  yani bir sql server kurdurmak (setup içinde) sonra sorgularını calıstırmak veya db attach etmek. eğer kücük bir program yapıyorsan sqlite kullanıp kurulum vs ile ugrasmadan sade bir şekilde kullanabilirsiniz. lakin baya bir nimetten de vazgeçmiş olursunuz. eğer ödev maksatlı yapmıyorsanız tavsiyem satis takip harici bir şey azın herkes stok takip satis takip ve eticaret yazıyor. ne bileyim adamlar gidiyor jquery yazıyor gidiyor google yazıyor facebook yazıyor. yani farklı seyler yazıyor tutyor veya çöp oluyor ama satis takip yazarak fark yaratamazsın veya biliyorum bir kariyere faydası olmaz.

Microsoft SQL kullanmanı tavsiye ederim. Stored Procedure ve Functions lar ve Triggers ları db içerisine ekleyerek kolay bir yazımla çalıştırmak aynı zamanda hızlı çalışmaktadır.

Kullanilabilir. Temel olarak eger ihtiyaciniz tek kullanicili bir sistem ise SQLite sifir kurulumlu zahmetsiz bir secim. Tek kullanicili olmasinin disinda dezavantaji yok (veri miktari cok buyuk degil ise, buyuk ise zaten o zaman SQL server kullanacaginiz da supheli, muhtemelen NoSQL tercih edeceksiniz).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir