Toplumdaki iş bölümü insanlara neler kazandırır?

İnsanlar neden iş bölümü yaparlar yaşadıkları toplumda? İş bölümü yapmanın faydaları nelerdir? İş bölümü yapılmaz ise neler olur? Toplum içinde iş paylaşımı neler kazandırır? Hangi sebeple iş bölümü yapılmalı ? Bir kompozisyon gibi bir şey yazabilir misiniz?

 

Toplumda iş bölümü olmadığını varsayarak bazı örnekler verelim. Bı örnekler sayesinde neler kazandırdığını anlamış olacaksınız.

İş bölümü olmasaydı herkes tüm ihtiyacını kendi kendine görmek zorunda kalacaktı. Mesela hasta oldu hastalığına kendisi çare bulmak zorunda kalacaktı. Eve ihtiyacı olduğunda evinin planını, projesini kendisi çizecek işçilik kısımlarını da kendisi yapacaktı. Dişi ağrıdığında kendi dişini kendisi çekmek zorunda kalacaktı. Aç olduğunda karnını doyurabilmek için kendi tarımını kendisi yapmak zorunda kalacaktı. Kendi çöpünü kendisi imha etmek zorunda kalacaktı. Evi yandığında kendi kendine söndürmek zorunda kalacaktı.

Şimdi soralım bir insan tek başına bunların hepsini yapabilir mi? Tabi ki hayır. İş bölümü yapıldığında herkes bir konuda uzmanlaştığın da dünya insanlar için daha yaşanabilir bir yer olur. her şey daha mükemmelce olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.