Türk süsleme sanatları nelerdir?

Türkler süsleme sanatı olarak neler kullanırlar? Türk süsleme sanatları nelerdir? Türk süsleme sanatlarına örnek veriniz. Bildiğiniz süsleme sanatlarını yazasanız çok makbule geçer gençler.

 

Türk Kültür ve Sanatının önemli bir parçası olan Türk süsleme sanatları içerisinde tezhip, hüsn-i hat, minyatür, hat ve çini deseni gibi süsleme sanatları bulunmaktadır.

Hat sanatının Türk süsleme sanatları içerisinde büyük bir alanı kapladığını ve pek çok alanda da hat sanatının kullanıldığını görebilmek mümkündür. Duvar süsleme sanatları olarak karşımıza çıkan diğer süsleme sanatlarımız ize bezeme, seramik, kalem işi, Katı’ sanatıdır. Bunlar taş, mermer, mobilya, kağıt gibi nesneler üzerinde kullanılarak daha estetik bir görüntü oluşturmaya olanak sağlamaktadır.

Türk süsleme sanatları özellikle çini vazo ve tabaklarda sıklıkla karşımıza çıkan süsleme sanatları içerisinde yer almaktadır. Doğrama, kakma, oyma, dokuma, boyama, işleme, lake ve çizme teknikleri kullanılarak bu sanatların ifşa edildiğini görebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.