‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözü ile ilgili kompozisyon

Mustafa Kemal Atatürk’ün en güzel sözlerinden birisi. Bana ev ödevi olarak bu söz verildi. Bu sözü açıklayarak kompozisyon yazmamız lazım. Vatanı sevmek, görevini yapmak ile doğru orantılı mıdır? Yani en çok seven en çok çalışan mıdır? Çalışma kitabından bir ödev. Biraz açıklayarak güzel bir yazı yazar mısınız?

Kompozisyon

Atatürk’ün söylediği en güzel ve anlamlı sözlerden biri olan “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözüne baktığımız zaman görevini iyi yapmakla vatanı sevmek arasında doğru orantı olduğu anlamını çıkarabiliyoruz. Yani bir kişi işini ne kadar iyi yapıyorsa vatanını da o kadar çok seviyor demektir.

Hayatımız boyunca üstlendiğimiz görevler bulunur. Öğrenci iken ders çalışmak, daha sonra edindiğimiz mesleklerde en iyi olmak her zaman ülkemizi daha ileri taşıyabilmek adınadır. Sadece geçim sağlamak için değil insanlara faydalı olmak, vatanına sahip çıkabilmek için de her insanın görevini en iyi şekilde yapması gerekir.

Atatürk bu sözüyle aslında insanların görevlerini yaparken vatana hizmet ettiklerinin bilincinde olarak en iyisini yapmaya çalışmalarını söylemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.