Yaş On Yedi Kitabı Özeti

Kitap özetleri bölümümüzde bugün İpek Ongun – Yaş 17 kitabı özeti var. Kitap yeni bitti. İçindekileri kısaca özetliyorum. Yaş On Yedi kitabı özeti arayanlar için faydalı olur umarım.

 

Yazar İpek Ongun , bu kitabında oldukça sade bir dille ve duru bir  anlatımla karşımızda . Her yaş gurubundan insanın keyifle okuyabileceği ve gençlerin ders alabileceği bir kitap .

Kitaptaki ana karakterimiz Bahar  ;  genç yaşta annesini kaybeden , bu kayıpla  zihninde ve kalbinde derin yaralar oluşan bir genç kız . Annesinin  ölümünden hemen sonra izinli olduğu okuluna geri döner  ve olaylar asıl bundan sonra başlar çünkü ne kadar zor olsa da hayat bir şekilde devam etmektedir . Bahar ‘ ın bu zor zamanlarında en büyük  yardımcısı ise çocukluk arkadaşı ve en yakın dostu Sevgi olacaktır .Annesinin zamansız ölümünden sonraki İlk günlerde hayattan kopan Bahar ,  ilerleyen zamanda gerek kardeşi Hakan gerekse arkadaşı Sevgi için hayata daha sıkı tutunması gerektiğine karar verir . Yaşadığı acı deneyim bu genç kızın çabuk olgunlaşmasını sağlayacaktır .

Kitabın ilerleyen bölümlerinde Bahar ‘ın okulundaki öğrecilerden , okulda yaşanan günlük rutinlerden ,  gençlerin sosyal yaşantılarından ve  psikolojik durumlarından oldukça gerçekçi ve yalın bir anlatım ile bahsedilmektedir . Yazar romanında ,  başrolü paylaşan Bahar ve Sevgi ‘nin içerisinde bulundukları zor durumları ve verdikleri hayat mücadelesini merkez alarak genel gençlik sorunlarından bahsetmekte ve işte bu yüzden bu kitapta herkez kendinden bir parça bulmaktadır .  Romanda öne çıkan diğer karakterler ise Eşref , Volkan , Keriman , Mine ve Deryadır .

Hepimizin o yıllarda yaptığı şeyler ; gizli gizli sigara içmeler , okuldan kaçıp sokakta boş boş gezmeler , sınavlarda kopya çekmeler ve  daha niceleri bu kitapta güzel bir anlatımla karşımıza çıkmakta .

Kitabın son bölümünde  yazar gençlerin okuldan mezun oldukları geceyi ekleyerek kitabına son vermekte  . Bu kitabı okuduğunuza  ;  lisede yaşadığınız o heyecanlı günlere , sıcak arkadaşlıklara , doğrusuna  yanlışına bakmadan yaşadığınız , hayatınızın o en güzel yıllarına açıkçası gençliğinize geri dönüyorsunuz .  Alıp okumanızı tavsiye ettiğimiz bu kitap sizi zaman zaman güldürecek , çoğu zaman düşündürecek ama mutlaka bir parça hüzünle gözlerinizi yaşartacak .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.