Yurtta barış dünyada barış ile ilgili kompozisyon

Atatürk’ün en güzel sözlerinden biridir. Çok severim. “Yurtta barış dünyada barış” sözü ile alakalı bir kompozisyon yazar mısınız? Barış neden önemlidir? Çalışma kitabından ev ödevi olarak verilen konulardan bir tanesi.

KOMPOZİSYON

“Yurtta barış, dünyada barış” sözü Atatürk’ün barışa ne kadar önem verdiğini gösteren bir sözüdür. Atatürk, pek çok savaşta bulunmuş olmasına ve bunların sonucunda ülkemizin işgalden kurtulmasına önderlik etmesine rağmen savaşın hiçbir çözüm getirmeyeceğine inandığını bu sözle belirtmiştir.

Bir ülkede ya da dünyada savaş olmasının can kayıplarının aynı sıra ekonomik açıdan ve gelişmişlik açısından pek çok zararı olur. Savaştan çıkan bir milletin diğer milletlerin sahip olduğu teknolojilere sahip olmaması gibi problemleri de yarattığı için Atatürk insanlara her zaman barış içerisinde yaşamalarını öğütlemiştir.

Yurtta ve dünyada barış olması durumunda insanların kendilerini güven içerisinde hissetmeleri, mutlu bir hayat sürmeleri mümkün olacağı gibi aralarındaki anlaşmazlıkları konuşarak çözmeleri sayesinde kayıplarının da daha az olması mümkün olacaktır.

Yorumlar 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.