“Zaman Sana Uymazsa Sen Zamana Uy” atasözü ile kompozisyon

Uyumluluk üzerine söylenmiş güzel bir atasözü. Çalışma kitabından bugünkü ödevim zaman sana uymaz ise sen zamana uy sözü ile ilgili kompozisyon yazmak. Ben bu atasözlerini çok anlayamıyorum. O yüzden sıkıntılı bir durum benim için. Zaten türkçe dersimde zayıf geliyor genelde. Yardım eder misiniz?

 

“Zaman sana uymazsa sen zamana uy” atasözü insanların çevresiyle her zaman uyumlu bir yaşam sürdürmesi gerektiği ile ilgilidir. İnsan, sosyal bir varlık olduğu için ve tek başına yaşaması söz konusu olmadığından dolayı her bireyin içinde yaşadığı topluma ayak uydurmasını anlatmak için bu atasözü kullanılmaktadır.

Bir kişi yaşadığı çevreye göre hareket etmez ve zamanın getirdiği yenilikleri kullanmazsa hayatının her alanında çevresindeki kişilerden geri kalır. Mesela cep telefonu kullanmayan bir kişi her an ulaşılabilir olmadığı için pek çok konu hakkında daha sonra haberdar olabilir. Bu da zaman ve para kaybına sebep olabilir.

Tüm bu sebeplere bağlı olarak insanların yaşadıkları zamanın getirdiği şartlara uygun olarak yaşaması büyük bir önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.